UÇAKÇI
HADİ BİR UÇAK YAPALIM
Metin Kutusu: UÇAKÇI
Google
Metin Kutusu: RESİMLER SİTE GEZİSİ UÇAKLAR HAKKINDA BİLGİLER
Metin Kutusu: ANA SAYFA

KELEBEK YAPIMI 1. BÖLÜM

     Kelebek yapımına pervane ile başlayalım. Esnek inçe bir plastik bardak veya ayran bardağını alın.  1. resimde görüldüğü gibi bardağa 2.6 mm x 75 mm boyutlarında bir dikdörtgen çizin ve bu dikdörtgenleri kesin. Daha sonra kenarlarını ovalleştirin. Lolipop şeker sapını 10 mm uzunluğunda kesin. Sağlam bir kürdan seçin kürdanı 30 mm boyunda kesip 10 mm lolipop sapının içinden geçirin, ortalayıp bir ine yardımı ile delin. Boncuk başlı toplu iğneyi bu delikten geçirip yapıştırın. şimdi kestiğimiz pervaneleri X olacak şekilde açıkta kalan kürdanlara yapıştırın.

     Şimdi şaftı ve gövdeyi yapalım. Bu işlem 2. resimde açıkça görünmekte. 4 mm bir balsa levhadan  10 mm ye 12 mm bir parça kesin daha sonra bunu 2. resimde görüldüğü gibi delin. Yapmış olduğumuz pervane iğnesine pul, boncuk, pul gelecek şekilde iğneden geçirin daha sonra hazırladığınız 10 mm ye 12 mm olan balsa parçasından geçirin. Geçirdikten sonra bir pul daha geçirin ve bu pulu düz bir şekilde yapıştırın.

     Gövde için 4 mm balsa levhadan 3 mm ye 180 mm bir parça kesin bu parçanın bir ucuna toplu iğneyi 2. resmin sağ üst köşesindeki görüntüde olduğu gibi kıvırın balsa çubuğa bir ip ile sarın ve yapıştırın. Pervanemizin takılı olduğu 10 mm 12 mm balsa parçayı çubuğun öbür ucuna yapıştırın.

     4 adet kauçuk paket lastiğinin ikisini diğer ikisinin içinden geçirip tek bir lastik haline getirin ve kancalara takın.

     Uçağımızın gövdesi ve pervanesi hazır.           

 

KELEBEK YAPIMI 2. BÖLÜM

     Kanatları yapmaya başlayabiliriz. 4 mm balsa levhadan 1 mm kalınlığında çubuklar keselim. Kanatlar, yükseliş ve yön dümeni için 2 metreden fazla çubuk gerekiyor.

2 ad 240 mm         7 ad 65 mm           2 ad 78 mm           2 ad   30 mm

4 ad   84 mm         3 ad 45 mm           1 ad 58 mm           1 ad 160 mm

2 ad   35 mm         1 ad 23 mm           1 ad 60 mm           1 ad   62 mm

     3. resimde kanat parçalarının nerelere geldiği açıkça görülmekte. Yalnızca 65 mm lik kanat sinirleri 4. resimde görüldüğü gibi ön ve arka kısımları hepsi aynı açıda kesilmeli ve parçalar birleştirilmeli. Daha sonra 5. ve 6. resimlerdeki yükseliş ve yön dümenlerini yapın. sadece 1 tarafını Kaplayın. Yapmanız gereken tek şey resimleri iyice incelemek ve uygulamak. Uçağı yapmanın en zor yeri denge ve ağırlık ayarlarıdır bu iş zor ve yorucudur.

     KELEBEK  2 metre kare  bir odada dahi uçacak şekilde ayarlanabilir eğer istenirse düz bir uçuşta yapabilir. Bu tamamen istek ve becerinize kalıyor.

     İyi uçuşlar diliyor güzel haberlerinizi bekliyorum.

                                                                               Vedat KILIÇ

      turkalyon@hotmail.com                         

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 1

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 2

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 3

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 4

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 6

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 5

kelebek hadi bir uçak yapalım lastik motorlu serbest uçuş model uçağı resim 7

     Model uçak yapımına başlamak isteyenler ve başlayanlar için harika bir model. Malzemelerini her yerde bulabileceğiniz kelebek modelini çabuk yapılabilir ve uçurabilirsiniz. Yeni başlayanlar için diğer modellere nazaran en büyük avantajı küçük olması ev içerisinde deneme ve uçuşlar yapılabilmesidir. Bu durumda daha fazla uçuş yapıp uçağın işleyişi, ergonomisi, hareketleri ve birçok hususu inceleme ve öğrenme şansına sahip olacaksınız. Buda yeni başlayan biri için daha çabuk öğrenmek demek. Kelebek modelini geliştirmek de mümkün daha fazla uçmasını sağlamak, süslemek, belli bir rota ayarı yapmak ve benim aklıma gelmeyecek birçok şeyi siz düşünüp yapabilirsiniz. Modelciliğe bu uçakla başlamak sizin daha sonra yapacağınız uçakları sorunsuz ve ustalıkla yapmanıza yardımcı olacak. Bence fazla düşünmeyin sizde yapabilirsiniz.

Metin Kutusu: MALZEME TEMİNİ 

   Balsa levhaların envai çeşidini bağhaus da bulabilirsiniz.
Diğer malzemeler her evde bulunabilecek türden eşyalardan oluşmaktadır, eğer büyük model uçaklardan yapmak istiyor iseniz. Türk hava kurumunun bürolarından, havacılık müzelerinden model satışı yapan mağazalardan ve İstanbul modelin sitesinden çeşitli boy ve malzemelerden oluşan model uçakların, de monte kitlerine sahip olabilirsiniz. Ama şunu unutmayın tecrübe edinmeden bu aldığınız modelleri heba edebilirsiniz. Siz yinede kelebek yada kelebeğe benzer bir modelle işe başlayın tecrübe para ile satın alınamaz, zaman ve çalışma gerektirir.
              Başarı dileklerimle        Vedat kılıç

    Ana sayfa     sülün     serçe2     baykuş     tarlakuşu     ata planör     minik1    minik3     minik2     oymacılık sedef işleme     kelebek uçak yapımı      görüntüler